Sunday, 18 October 2015

Şehriyar ve Bütün Türkçe Şiirleri

Üsküdar Sahaf Festivali adlı yazımı okuduysanız, festivalde bi kitabı çokça aradığımı ve sonunda bulduğumu yazmıştım. Eğer okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz. Kitap, Şehriyâr ve Bütün Türkçe Şiirleri kitabı. Güney Azerbaycan'da ve İran'da meşhur olan Şehriyâr, ülkemizde de hayli tanınıyor.
Kitap, Şehriyâr'ın hayatından, kısaca eserlerinden, sanat hayatından ve şiirle ilgili görüşlerinden oluşan bir bölümle başlıyor. Şehriyâr'ın nereli olduğunu vb. şeyleri bu bölümde öğrenebiliyoruz ki zannımca çok zevk alarak okuduğum bir bölümdü.
İkinci bölümde şiirlerindeki şekil, dil, vezin, üslup, ahenk, milli ve sosyal meseleler, türkçülüğe bakışı, türkçeye olan sevgisi, vatan sevgisi, Tebriz, İstanbul, Türkiye gibi konulardan bahsediliyor. Dil, kafiye, üslup kısımları sıkıcı olsada şiirlerinin konularının bahsedildiği bölümler çok zevkli. Burada Şehriyâr'ın Türk olmasıyla gurur duyduğu ve Türkçe'ye olan sevgisi okunmaya değer.
Üçüncü bölümde, Şehriyâr'la bütünleşen Heyderbaba'ya Selam şiirinden bahsediliyor. Şiirin yazılma sebepleri, şiirin neden bu kadar sevildiği, şiirin akisleri, şiir üzerine söylenenler ve şiirin konusunda oluşan başlıklar mevcut. Eğer ki Heyderbaba'ya Selam şiirini okuduysanız, kitabın bu bölümünü okuyup şiiri tekrardan okumanızı cânı gönülden tavsiye ederim. Eğer ki okumadıysanız da, yine kitabın bu bölümü okuyup şiiri öyle okumalısınız. O zaman şiiri okurken herşey yerine oturuyor diyebilirim. Şahsen ben okumamıştım ve kitabı okuduktan sonra şiiri okudum ki okumasıda anlamasıda çok zevkliydi.
Dördüncü bölümde şairin bütün şiirleri var. Özellikle sevdiğim bir şiiri, Yar Qasidi. Ve tabii ki Tezmin adlı şiiri. Daha bir çok şiirini çok severim fakat önceliklerim bunlar. Kitabın son bölümünde ise bir sözlük mevcut. Azericeyle hiç aranız yoksa sözlükten yardım alarak okuyabilirsiniz. Neticede kitabı okumanızı tavsiye eder, okursanız yorumlarınızı beklerim...

2 comments:

  1. Çok güzel yazmışsın hayran kaldım ellerine yüreğine sağlık.

    ReplyDelete