Thursday, 24 December 2015

Hafız Falı Açmak

Hafız-ı Şirazi'yi bilirsiniz. Hafız, İran'da saygıyla ve sevgiyle anılan bir şairdir ve divanıyla meşhurdur. Hafız Divanı, İran'da çokça okunur. Önemli günlerin yanı sıra, aileler bir araya geldiğinde, buluşmalarda, meclislerde Hafız'ın gazelleri okunur.
Hafız Divanı'nın özel olarak okunduğu bir gece vardır. Yelda Gecesi... Geçen yazımda, Şeb-i Yelda'da Hafız falı açıldığından bahsetmiştim.
Hafız falı açmak sadece Yelda Gecesine özel değildir. Fakat genelde o gecede yapılır ve çıkan falda kendi gelecekleri hakkında işaretler olduğuna inanılır.
"Hafız Divanı" adlı kitabın yanı sıra, sırf bu fal olayı için "Hafız Falı" adlı özel kitaplar vardır. Genelde aile büyüklerinden biri, Hafız Falı kitabını eline alarak rastgele bir sayfa açar. Açılan sayfadaki gazeli okur ve ardından o gazelin fal olarak açıklamasını okur. Çıkan fal sonucunda, bütün bir yılda nelerle karşılaşacaklarına, neler yaşayacaklarına inanırlar.
Bir diğer fal açma yöntemi ise, gazelleri küçük küçük kağıtlara yazıp fal açmak isteyenlere çektirmektir. Aynı şekilde, çektiğin kağıtta yazan gazel falın olmuş olur. Bu yöntem daha çok kalabalıkta yapılır. Özel bir etkinlik için toplanıldıysa kağıtlara yazma yöntemi daha çok kullanılır. Doğruluk derecesi nedir pek bilmem, ama eğlenceli mi eğlenceli bir olaydır.
Fala inanma falsızda kalma diyerekten, teşekkürler...

4 comments:

 1. Ne kadar ilginçmiş tam da benlik :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bir gün hafız falı açtırabilmenizi ümit ederim :)

   Delete
 2. merhabalar iadeyi ziyarete geldim ne kadar güzelmiş bende denemek isterdim :)

  ReplyDelete