Saturday, 12 December 2015

İran Filmleri

Uzun bir ara verdiğimin farkındayım. Çok büyük bir takipçi kitlem olmamasına rağmen, sessizliğimi fark eden iki ya da üç kişi olması bile beni mutlu etmeye yetti. Bende sessizliğimi yeni bir yazı ile bozmak istedim.
Bu yazımda sizlere, İran filmlerinden bahsetmek isterim. Aslında çok fazla film izlemeyi seven biri değilim. Bunun nedeni, filmlerin etkisinden çıkamıyor olmamdır. Bende bunalıma girmektense film izlememeyi tercih ediyorum. Bir gün bu kötü alışkanlığımı yenmeyi umuyor, fakat pek de yenecek gibi gözükmüyorum.
İran filmlerine gelirsek. İran filmleri, sonları hep dram, hep hüzün. Sürekli bi ağlama modu, sürekli bi mutsuzluk, sürekli bi dram. Sürekli kötü son... Tarihe şöyle bir baktığımızda, bugün de dahil olarak, İran zaten hep ağlar... Ağlamayı seven bir millettir. Özellikle dinsel açıdan bakarsak, zaten hep ağlarız. Ağlarız dediğime bakmayın, İranlı olmadığımı biliyorsunuz. Ama gerçek ki, ağlarız...
Bir arkadaşımla İran filmleri hakkında konuştuğumda, bir daha İran filmi izlemeyeceğine dahi ahd verdiğini söyledi, bende nedenini sorduğumda, insan bunalıma giriyor İran filmi izlediğinde diye yanıtladı. Gerçek bu, adamlar acı çektirmeyi istiyor, istiyorlar ki mutlu sonla bitmesin hiç bir güzellik. Doğru mu yapıyorlar yanlış mı yapıyorlar bilinmez. Onlara kalmış, lakin filmleri izleniyor mu izleniyor. Komedi filmi kötü sonla mı bitermiş yahu? Gülmesiyle kalıyor insan... Seviyor muyum İran filmlerini, evet seviyorum. İzliyorum da, izleyeceğim de. Zaten her yer hüzün değil mi? En çokta sevdiğim yönleri ne diye soracak olursanız, kendi adetlerini ve geleneklerini saklamıyorlar. Dinlerini nasıl yaşadıklarını aşikar ediyorlar filmlerde. İşte bu, bayılıyorum bu noktaya...
Sizinde izlediğiniz İran filmleri varsa, yorumlarınızı beklerim. Aynı mı düşünüyoruz meraklardayım.
Okuduğunuz için teşekkür ederim, esen kalın.

8 comments:

 1. Merhaba, iadeyi ziyarete geldim. Takipe aldım.
  Sevgiler..

  ReplyDelete
 2. Slm, eskiblog'un keşfinden geldim.

  Yazıyı okudum okudum.. O kdr kötü son, dram, ağlama dedikten sonra bana göre de olmadığını düşünüyordum ki sonunda bir 'severim'i beklemiyordum ilginç oldu :) Değişik bir yapınız ve kaleminiz var.

  Aklıma gelen İran filmi yok doğrusu?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yorumunuz bende bir tebessüme neden oldu gerçekten :) dediğim gibi, belki de ağlamayı seviyoruz gerçektende, belkide o yüzden 'severim' ^^
   Tabiki, tavsiye edeyim size. Marmalouk diye bir film var, baya gülerek izlemiştim. Komedi filmi. Ve Khoda Nazdik Ast diye bir film var, öncelikle bu ikisini izlemenizi tavsiye ederim.:)
   Olurda beğenirseniz, bana mesaj atabilirsiniz daha çok tavsiye ederim, güzel yorumunuz için teşekkürler :)

   Delete
  2. Büyük ihtimal :) Ben de güldüm birkaç kez kontrol ettim doğru mu okuyorum diye :D Sevmesek bu kadar film olmaz herhalde :)
   Komedi filmi bana daha uygun evet :) İran filmi izledim mi bile bilmiyorum, bunlarla başlamak lazım o zaman? Junior'dan fırsat bulup izleyebilirsem paylaşacağım sizinle :)

   Teşekkürler

   Delete
  3. Kesinlikle bunlarla başlamalısınız, Junior'a çok çok öpücükler ^^
   Mutlaka bekliyorum mesajlarınızı :)

   Delete
 3. Selam. İran sineması üzerine yaptığınız güzel yorumlarınızı, kritik.yenikaynak.com sitemizde paylaşabilir miyiz? Teşekkürler.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Selamlar. Tabiki paylaşabilirsiniz, linkimi vererek :)
   Teşekkürler.

   Delete