Tuesday, 16 February 2016

Nergis Çiçeği

Ortası sarı, çevresinde beyaz yaprakları olan, güzel bir kokuya sahip Nergis çiçeği... Seçkinliğin sembolü olan Nergis, saygı duymanın ve üst seviyede birine jest yapmanın aracıdır.
Nergis çiçekleri her yıl hasat zamanı geldiğinde, geleneksel olarak İran'da Şiraz şehrinde festival havasında toplanılır. Geleneksel kıyafetlerin giyilmesi de olmazsa olmazlardan biridir.
Nergis çiçeğinin mitolojik hikayesine de ufaktan değinmem icabet ederse, Yunan mitolojisinde Narcissos kendini beğenmiş bir gençtir. Ona aşık olan su perisi Ekho, aşkını ifade edememektedir. Narcissos bir gün arkadaşlarını ararken "burada biri var mı" diye seslendiğinde, Ekho, "burada" diye cevap verir. Ekho, Narcissos'a kendini gösterdiğinde Narcissos Ekho'yu beğenmez ve çekip gider. Ekho bunun üzerine "dilerim oda benim gibi sevsin ve sevdiğine kavuşamasın" der. Acılar Ekho'yu yer bitirir ve sonunda taşa dönüşür, sadece sesi kalır. Bir gün Narcissos dağlarda dolaşırken ağaçlar ve yeşillikler içinde kaybolmuş bir pınara rastlar ve su içmek için suya doğru eğildiğinde kendini görür. Gördüğü şeye -kendine- aşık olur. Kendine sarılmak için harekete geçtiğinde suya düşer, boğularak ölür. Öldüğü yerde her bahar sarı çiçekler açar. Bu çiçekler, Nergislerdir...
Bu hikayede Narcissos, yani Nergis bir erkek olsa da, ne hikmetse Nergis bir bayan ismidir. Türkiye'de de, İran'da da bulunan Nergis ismi, İran'da Türkiye'ye oranla çok daha yaygın bir isimdir. Bunun nedenine de kısaca değinmek isterim.
İran'da inanılan inanç çerçevesinde, çok değerli olan bir hanımın ismidir Nergis. Yine çok değerli olan birinin annesi olan Nergis Hatun'dan dolayı, bu isim fazlasıyla yaygındır. Farsça ve Azerice okunulan şiirlerde de, değerli olanı nitelendirmek için "Nergis Gülü" tabiri çokça kullanılır.
Ayrıca bu çiçeğin ateş düşürme, bazı ağrılara iyi gelme gibi bir takım faydalarıda varmış. Fakat ne kadar doğrudur bilemeyeceğim.
Velhasılıkelam, severim bu çiçekleri... Aşağıya bırakacağım bir kaç fotoğraf, Şiraz'da ki festivalden. Fotoğraflardan çiçeği tanıyabilirsiniz, teşekkürler, esen kalın...

5 comments:

 1. blog keşif etkinliğinden geliyorum sizi takibe aldım ben de bloğuma beklerim :)
  http://guzelvekulturluyum.blogspot.com.tr/

  ReplyDelete
 2. ne güzel bu arada bloğunuzu takibe aldım bende beklerim,sevgiler :)

  ReplyDelete
 3. Merhaba :) takipteyim sizi, banada beklerim:)

  ReplyDelete