Sunday, 20 March 2016

İran'ın Yeni Yılı Nevruz

İran'ın yeni yılı olan ve "Yeni Gün" anlamına gelen Nevruz, İran'da 21 Mart tarihinde büyük bir coşkuyla kutlanır. Yaklaşık 13 gün tatil olur ve en önemli tatillerdendir. Nevruz geleneklerine bir göz atarsak;
Nevruz gelmeden önce yaklaşık bir hafta kadar evde temizlik yapılır. Halılar ve camlar yıkanır, evde kırık dökük bir şey varsa tamir edilir. Bir nevi bahar temizliği yapılır... Yeni kıyafetler ve çiçekler alınır. Güzel koku sürerler.
Nevruz'un ilk günlerinde aile büyükleri, akrabalar, dostlar, komşular ziyaret edilir. Nevruz'u kutlama şekli ise birbirlerini öpüp Nevruz bayramınız mübarek olsun anlamına gelen "Nevruz Mubarak" diyerek olur. Aile büyükleri küçüklere harçlık, ya da altın sikkeler verir.
"Haft Seen sofrası" kurmak olmazsa olmaz bir gelenektir.
Ev sahipleri misafirlere ikram etmek için evde kuru ya da yaş meyve, kek, kurabiye tarzı şeyler bulundurur. Nevruz'a özel yemekleri ve tatlıları vardır. Bazı aileler büyük partiler vererek Nevruz'u kutlarlar.
Nevruz'da hediyeleşme çok önemlidir. Birbirlerini unutmadıklarını göstermek amacıyla hediyeleşirler.
Nevruz'da bir diğer gelenek ise Hacı Firuz adında bir karakterdir. Hacı Firuz siyah yüzlü ve kırmızı kostümü olan biridir. Etrafta oyana buyana dolaşırken şarkı söyleyip dans eden bir karakterdir. Bunun amacı tamamen mutlu, neşeli bir atmosfer oluşturmaktır.

No comments:

Post a Comment