Friday, 10 June 2016

Abdülbaki Gölpınarlı

Abdülbaki Gölpınarlı 12 Ocak 1900 tarihinde doğmuştur. Ataları Kafkas kökenlidir. Gazeteci olan babası Ahmet Agâh Efendi Mevlevidir. Babasını kaybettiği zaman eğitim hayatına ara vererek çalışmaya başlar. Bir süre kitapçılıkla uğraşır.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü Profesör Köprülüzade Mehmet Fuat'ın nezaretinde hazırladığı Melâmilik ve Melâmiler adlı teziyle bitirir. Bazı liselerde edebiyat öğretmenliği yapar. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Farsça okutmanlığı yapar. Doktorasından sonra aynı fakültede Metinler Şerhi okutur. İstanbul Üniversitesi'nde İslam-Türk Tasavvuf Tarihi ve Edebiyatı dersleri verir.
Mezuniyet tezi olan Melâmilik ve Melâmiler adlı eseriyle duyulan Abdülbaki Gölpınarlı, Türkiyat Mecmuası, Şarkiyat Mecmuası ve İktisat Fakültesi Mecmuası'nda makaleler yayımlar. Bunların yanı sıra çeşitli dergilerde ve gazetelerde de bilimsel makaleler yayımlar. İslam Ansiklopedisi ve Türk Ansiklopedisi'nin çeşitli maddelerini yazar.
Farsça ve Arapça dillerini çok iyi bilen Abdülbaki Gölpınarlı'nın çeşitli araştırmaları mevcuttur. Özellikle Fuzuli Divanı araştırmasının mükemmel derecede olduğunu söylemek, ayrı bir yazımda Abdülbaki Gölpınarlı tercümesinden Fuzuli Divanı'ndan bahsetmek isterim. Fuzuli Divanı'nın yanı sıra Nedim Divanı, Hayyam ve Rubaileri, Mevlana, Hafız Divanı, Yunus Emre Divanı, Nehcul Belaga, Kuran-ı Kerim Meali ve daha bunların birçoğu gibi araştırmaları vardır.
Ayrıca günümüz gazetecilerinden Murat Bardakçı'da, Abdülbaki Gölpınarlı'nın öğrencilerinden biridir.
25 Ağustos 1982'de vefat eden Abdülbaki Gölpınarlı'nın kabri Seyyid Ahmet deresindeki Şii mezarlığındadır. İmkan bulma dahilinde yılda en az bir kere akrabalarımı ziyaret etmek için gittiğim mezarlıkta, büyük bir mutlulukla Abdülbaki Gölpınarlı'nın kabride, tarafımdan ziyaret edilir.

2 comments:

  1. Çok adı geçerdi üniversitede okurken. Ne çok eser kazandırmış. Allah rahmet eylesin...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Aynen öyle, bende çocukluğumdan beri ailemden özellikle çok duyuyordum. Allah rahmet etsin.

      Delete