Wednesday, 27 September 2017

Şairler Mezarlığı - Tebriz

Çok uzun zamandır gitmek istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım Şairler Mezarlığına gitmiş bulunmaktayım. Tebriz şehrinde özel araç, taksi veya otobüsle kolayca gidilebilecek bir yer.
Meşhur şair Muhammed Hüseyin Şehriyar ile birlikte burada yatan 400 şair olduğu biliniyor. En meşhuru Şehriyar olduğu için daha çok onun fotoğrafları ve şiirleri dikkat çekiyor. Şehriyar ile ilgili daha önceki yazımı okumak için buraya tık. Şehriyar'ın dışında tanınan şairlerden; Hakani, Enveri, Asadi Tusi... (Şairlerin tam listesini almak isteyen olursa yorumlarda belirtebilir)
Etrafında park olan, tarihi değilde daha modern mimarisiyle dikkat çeken bu mezarlık, etrafta asılı olan şiirler ve şairlerin fotoğraflarıyla bize içeri kadar eşlik ediyor.
Giriş ücretini ödeyip içeri girdik. Girdiğim andan itibaren etraftaki şiirlerin hangi şiirler olduğunu anlama çabasıyla sırasıyla bütün şiirlere göz gezdirdim. Şehriyar'ın kabri tam ortada bulunuyor, diğer şairlerden sadece bazılarının kabri belli, her kabrin önünde de şairlerin heykelleri mevcut. Tebriz'de gezdiğim yerlerin arasında şüphesiz en zevk aldığım yerdi burası. Şiire, edebiyata ve özellikle doğu edebiyatına ilgili olanların mutlaka gidip görmesi gereken yerlerden...

No comments:

Post a Comment