Thursday, 21 December 2017

Farsça Şarkı Tavsiyeleri

Daha önce blogumda Farsça şarkı tavsiyesinde bulunduğumda oldukça güzel geri dönüşler aldım. O yazım hala çok okunan yazılarım arasında yer alıyor. Şimdiyse başka 3 şarkı tavsiyesiyle geldim. Linklerini yazının sonuna ekleyeceğim.
Bunlardan ilki Mahsa & Marjan Vahdat adlı iki kız kardeşten Ha Leyli şarkısı. Bu şarkıyı bir keresinde Farsça şiir programında bir arkadaşımız seslendirmişti. O zaman bu şarkıyı keşfetmiştim ve o gün bu gündür sevdiğim şarkılar arasındadır. Hafif hüzünlü tarzıyla çok başarılı bir şarkı olduğunu düşünüyorum.
İkincisi yine anlamı ve ahengi itibariyle hüzünden yana bir şarkı. Genelde böyle daha eski tarz şarkılar hoşuma gidiyor. Özellikle Farsça gibi bir dile de oldukça yaşıyor hüzünlü şarkılar. Bu şarkının çevirisini bulamadım, sözlerinin anlamı çok güzel olduğu için yakın da bunun çevirisini de paylaşmak istiyorum ki sizlerinde anlamındaki güzellikleri görebilin. Genel olarak sevgilisinin hasretiyle ilgili bir manası var. Alireza Ghorbani'den Bitabi şarkısı.
Son olarak Mevlana severlerdenseniz bu şarkıya bayılabilirsiniz. Mevlana'dan olan bir şiiri Mohammad Reza Shajarian'ın yorumuyla şarkı haline getirmişler ve ortaya harikulade bir iş çıkmış. Bu da baya eski eski kokan şarkılardan. Keyifli dinlemeler!

Mahsa & Marjan Vahdat - Ha Leili
Alireza Ghorbani- Bitabi
Mohammad Reza Shajarian - باده بگردان ساقیا

3 comments: