Tuesday, 5 December 2017

Kendovan Köyü - Tebriz

Tebriz şehrine yaklaşık 45 dakika / 1 saat uzaklıkta bir köy. Sabah Tebriz için yola çıkmışken, yolumuzun üzerinde bulunduğu için buraya da bir uğramak istedik. Sabah kahvaltı için ismini asla hatırlamadığım gayet hoş bir otele girip gayet hoş bir kahvaltı yaptık. Bu otelde yine doğal aşındırmalar sonucu bu şekli almış peri bacalarının içerisinde bir oteldi, aşırı güzel nostaljik bir ortamla kahvaltıyı bitirdikten sonra arabayla biraz daha yol alıp peri bacalarının daha yoğun olduğu ve güzel gözüktüğü bir yer arama ümidiyle yola devam ettik. Çok geçmeden aradığımız yeri bulmuştuk.
Peri bacaları orada yaşayan insanların evleri ve dükkanları olmuştu. Bazen fotoğraf çektirmek için yanlışlıkla insanların evlerine girdiğimizde oldu. Dükkanların içinde ise Türkiye'de bulamayacağımız, daha çok İran'a ait ve el yapımı olan şeylerde satılıyordu. Mesela İran'da ve Anadolu'da oldukça meşhur olan börklerden vardı. İran çinilerinden olan tabak çanak, çaydanlık vb. şeylerde. Aynı zamanda Kendovan köyü balıyla ünlü bir köy olduğu için bal satışlarıda oldukça fazlaydı. Gezdiğimiz o bütün süre boyunca en çok duyduğum ses arı vızıldamalarıydı. Burası Tebriz'e çok yakın olduğu için, sanırsam Tebriz'den uzaklaşmak isteyen insanların ilk uğrak yeri. Şehirden bunalan buraya kaçmış gibiydi. Yabancı turist gördüğümüzde oldu, özellikle sarı saçlı turist fazlasıyla gördük.
Velhasılı kelam Kendovan Köyü Türkiye'nin Kapadokyası gibi bir yerdi. Kapadokya'ya gitmedim ama buraya gittikten sonra Kapadokya fotoğraflarına baktım ve Kapadokya ile ilgili bir kaç yazı okudum, iki yer de birbirine gayet benziyor. Bence tek fark Kendovan Köyünün Kapadokya kadar meşhur olmayışı. Tebriz'e yolunuz düşerse, Kendovan Köyü!

No comments:

Post a Comment