Tuesday, 16 January 2018

Safranlı İran Pilavı Tarifi

Eğer birazcık İran’la ilgiliyseniz internette gördüğünüz İran sofralarında ortada kocaman bir pilav vardır. Sarı renge boyanmış pilavla süslenmiştir. Üzerine kırmızı üzüm gezdirildiği de olur. O gördüğünüz sarı renge boyanmış pilavın tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.
İran pilavları normal buldo pirinçlerle yapılmaz. Daha ince ve uzun olan pirinçlerle pişer. Ve bu pirinçlerle pişen pilavları yedikten sonra normal buldo pirinçle yapılan pilavları sevme ihtimaliniz çok düşüktür. Bu İran pirinci olarak bildiğimiz pirinç Türkiye’de sanırsam "yasemin pirinci" olarak geçiyor. Bununla pişirilirse daha güzel olur. Ve o gördüğümüz pilavın sarı yerleri de safranla boyanır. Safran çok yararlı bir bitki olmasının yanı sıra çok da pahalıdır. Öyle ki gramı altından pahalıdır. 
Pirinci pişirdikten sonra (İran’da genelde makarna pişirilir gibi pişiriliyor ve sonrasında demleniyor) pilav daha sıcakken bir çay bardağının yarısına kadar doldurulmuş sıcak suyun içine bir tutam safran ekliyoruz. Çok eklemenize gerek yok 3-4 tane safran rengini vermesinde yeterli oluyor. Bu çay bardağını da demlenmekte olan pilavın ortasında bir çukur açıp oraya koyuyoruz. Tencerenin ağzını kapatıyoruz ve safran rengini iyice salıyor. Suyun rengi sarardığında, hatta kırmızıya doğru gittiğinde hazır demektir. Daha sonra ne kadar pilavı safranlı yapmak istiyorsak o kadarını ayırıyoruz. Bir kapta safranların tanelerinin gelmemesi için suyu küçük çay süzgeçlerinde süzerek pilavın üzerine döküyoruz. Daha sonra pilavı ezmeden karıştırıyoruz. Sarı renk bütün pirinç tanelerine geçene kadar karıştırıyoruz. Nihayetinde pilavımız sarı, tadı enfes oluyor... Daha sonra servis etmeden beyaz pilavın üzerine istediğiniz şekilde serpiştirerek kendi göz zevkinize hitap edecek şekilde pilavı süslemiş oluyorsunuz. Afiyet olsun!


No comments:

Post a Comment