Monday, 12 February 2018

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlilik

İnternette tam anlamıyla 2018 yılı sonrası yabancı uyruklu biriyle nikah işlemleri için gerekli evraklarla ilgili -detaylı- bir kaynak bulamadığımdan dolayı bu yazıyı paylaşmak istedim.
Öncelikle bu her yabancı için aynı şartları mı kapsıyor bunu bilmiyorum (konsolosluktan konsolosluğa fark olabilir). Ben sadece kendi yaşadıklarımı, hangi evrakları hazırladığımızı anlatacağım.- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar için gerekli belgeler her yerde belirtildiği üzere; kimlik fotokopisi, 5 adet fotoğraf, aile hekiminden alınmış sağlık raporu.

- Karşı taraf için (yani yabancı uyruklu olan için) gerekli belgeler ise;
1. Sağlık Raporu: Bunu kendi sağlık raporu aldığınız aile hekiminden pasaportu ile alabiliyorsunuz, yabancı olduğu için kabul etmiyorlar diye bir şey yok. Devlet hastanesine gitmeniz gerekmiyor. Aile hekimi ücretsiz bir şekilde yabancı uyruklu müstakbel eşiniz için sağlık raporunu da veriyor.
2. Pasaportunun Noter Onaylı Çevirisi: Herhangi bir çevirme bürosuna giderek yaptırabilirsiniz. Biz 35 TL'ye pasaportun çevirisini yaptırdık. Daha sonra notere giderek onaylattık. Noterde 100 TL gibi bir ücret aldı.
3. Bekarlık ve Doğum Belgesi: Bu iki belgeyi de kendi ülkesinin konsolosluğundan belirli bir ücret karşılığında alabiliyorsunuz. Bunun için kimliği gerekli. Bize iki gün sonrasında çevirisiyle birlikte verdiler. Önemli olan kısım bu çevirileri aldıktan sonra kaymakamlığa gidip "Yazı İşleri Müdürlüğünde" onaylatmak. (apostil işlemi)
4. Evlenme Ehliyet Belgesi: Bu daha çok Türkiye Vatandaşı olanla ilgili bir belge. Yine kaymakamlığa giderek bu belgeyi alabilirsiniz. Bunu yaparken yabancı uyruklu müstakbel eşiniz pasaportu ve sizin T.C. kimliğinize ihtiyaçları var. 10 dakikalık ücretsiz bir işlem.

Hatırlatmanın faydalı olduğunu düşündüğüm bir hususta şudur ki aldığınız bütün çeviri belgelerinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Çok komik hatalar olabiliyor ve bu hatalar sonucu belgeler yanıyor.
Ayrıca alınan belgelerin geçerlilik süresi 6 aydır. Nikah gününüzün tarihi, aldığınız belgelerin tarihinden 6 ay sonrasında kalırsa kabul edilmiyor.
Büyük bir moral olması açısından da; hepsi gayet kolay işlemler, canınızı sıkmayın! :)

6 comments:

 1. Çok teşekkürler bu yararlı bilgileri bizlerle de paylaştığınız için :)

  https://ikizgezegen.blogspot.com.tr/

  ReplyDelete
 2. Hep merak ettigim bisiydi bu yabanci biriyle nasil evleniyorlar diye teşekkurler verdiginiz bilgiler için 🙋‍♀️. Banada beklerim bu arada 🤗

  ReplyDelete
 3. Merhaba!Blogunuzu çok beğendim. Bana beklerim :)
  https://benirva.blogspot.com/2018/09/kendimle-yarstm.html

  Sevgilerimle,

  ReplyDelete